بازدید نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس به اتفاق مهرانی از نیروگاه های استان
احمد مرادی نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به همراه مهرانی، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق استان از نیروگاه های برق خلیج فارس، ایسین، بندرعباس و نیروگاه در حال احداث کلاس اف، بازدید و با مدیران و پرسنل آنها گفتگو کرد.

پیگیر افزایش ظرفیت تولید برق استان هستم

احمد مرادی نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به همراه مهرانی، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق استان از نیروگاه های برق خلیج فارس، ایسین، بندرعباس و نیروگاه در حال احداث کلاس اف، بازدید و با مدیران و پرسنل آنها گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، احمد مرادی نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در حاشیه این بازدیدها گفت: تحریم ها این فرصت را داد تا بتوانیم بهره برداری و تعمیرات اساسی نیروگاه هایی که ساخت کشورهای خارجی بود را بومی سازی کنیم و امروز، درخصوص بهره برداری و تعمیرات اساسی نیروگاه های برق از کشورهای خارجی بی نیاز هستیم.

احمد مرادی گفت: واگذاری صنایع دولتی به بخش خصوصی موضوع خوبی است اما ممکن است گاهی نحوه واگذاری و واگذار شونده مانند آلومینیوم المهدی، واحد تولیدی را به سمت نابودی ببرد و در مقابل بخش خصوصی دیگری، همان آلومینیوم را با مدیریت مناسب به یکی از پنج صنعت برتر کشور مبدل کند.

نماینده هرمزگان در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم درخصوص مسئولیت های اجتماعی باید فواید حضور آن صنعت را احساس کنند اگر نه برای مردم چه فرقی دارد نیروگاه یا کارخانه ای در هرمزگان باشد یا استان دیگر، لذا از همه صنایع و واحدهای تولیدی درخواست دارم تلاش کنند تا برای مردم هر منطقه منشا خیر و اثر باشند. همچنین در کنار مسئولیت های اجتماعی ظرفیت اشتغال خود را به جوانان همان مناطق اختصاص دهند.

مرادینماینده مردم هرمزگان گفت: ایجاد انگیزه و حس تعلق خاطر در میان پرسنل، اصلی ترین عامل موفقیت هر صنعتی است. نیروهایی که در صنایع و نیروگاه ها مشغول به کار هستند خواستار امنیت شغلی و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل هستند، این موضوع درخصوص پرسنل نیروگاهی موانعی در مرکز کشور دارد که ان شالله از طریق کمیسیون انرژی درخواست این عزیزان را پیگیری خواهم کرد.

کمتر از یکسال از شروع به کار مجلس یازدهم گذشته است، تمام تلاشم را خواهم کرد تا پایان کار مجلس مشکلات افزایش ظرفیت نیروگاه ها و صنایع استان را پیگیری کند که در صورت تحقق آن ظرفیت اشتغال جوانان افزایش می یابد. 

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس همچنین گفت: در حال حاضر از سمت مناطق غرب هرمزگان وارد کننده برق هستیم اما در شرق استان برق بخشی از جنوب کرمان را تامین میکنیم که با سرمایه گذاری در راه اندازی واحدهای سیکل ترکیبی و افزایش بهره وری نیروگاه های موجود می توانیم بدون افزایش مصرف سوخت چندصد مگاوات برق به ظرفیت فعلی استان اضافه کنیم. البته غیر از موضوع تامین اعتبار و هزینه های سنگین سرمایه گذاری، مشکلات دیگری هم در این خصوص وجود داشت که با پیگیری های قابل تقدیر استاندار و مدیریت تولید برق استان این مشکلات حل شد و ان شالله تا سال آینده برق حاصل از افزایش ظرفیت سیکل ترکیبی نیز وارد مدار تولید استان خواهد شد.

مرادی گفت: مانع زدایی که در پیام نوروزی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفت یکی از اصلی ترین وظایف نمایندگان مجلس است، چرا که حاصل همین بازدیدهایی میدانی و بیان موضوعات توسط مردم و مدیران بهترین راه کسب اطلاعات برای اصلاح قوانین دست و پاگیر توسط مجلس است. کمترین دستاورد این بازدیدها جلوگیری از انتقال پروژه نیروگاه کلاس اف به استان دیگری بود که از لحاظ تامین سوخت و آب نیز توجیه زیست محیطی نداشت و خوشبختانه این مهم در مجلس قبل به سرانجام رسید و حاصل آن افتتاح این نیروگاه در آینده نزدیک است.

مهرانی

مرادی در پایان با اشاره به نزدیکی فصل گرما و شروع پیک بار مصرف برق در استان گفت: قطعی برق در فصل تابستان در سایر استانها قابل تحمل است اما بدلیل اقلیم گرم و مرطوب جنوب ایران برای ساکنان استانهای جنوبی این امر مردم را آزار خواهد داد لذا باید هرچه سریعتر قبل از شروع فصل گرما بازدیدها و تعمیرات اساسی و تامین سوخت مورد نیاز انجام شود.​
مهرانی مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق هرمزگان نیز ضمن تشکر از جناب آقای دکتر مرادی که به عنوان نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در اولین روز کاری سال 1400 با نگاه و اهمیت ویژه به صنعت برق سرکشی و با پرسنل زحمتکش نیروگاه ها دیدار داشتند، گفت: وجود نیروگاه بخار بندرعباس فرصت مناسبی برای تربیت نیروی انسانی متخصص در صنعت تولید برق بود که خوشبختانه به خوبی از آن استفاده کردیم. در حال حاضر مهندسان و تکنسین های هرمزگانی در بخش بهره برداری و اورهال نیروگاه های برق جزء موفق ترین نیروهای صنعت برق کشور می باشند و به جرأت می توان گفت ٩٠ درصد متخصصان نیروگاه های برق استان نیروهای بومی هستند که در همین استان کسب مهارت کرده اند و به عنوان خبره ترین نیروهای صنعت برق شناخته می شوند.

عکس دست جمعی نیروگاه برقمهرانی همچنین درخصوص احداث نیروگاه های جدید گفت: در کنار افزایش ظرفیت سیکل ترکیبی و احداث نیروگاه حرارتی جدید در جزیره قشم به دنبال احداث نیروگاه های جاسک و سیریک هستیم که البته به دلیل برخی موانع جزئی از برنامه زمانبندی عقب هستند. در حال حاضر با پیگیری ها و دستورات صریح وزیر محترم نیرو، استاندار محترم، نمایندگان محترم استان، و مدیرعامل محترم شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خوشبختانه مقدمات شروع عملیات اجرایی فراهم شده و به زودی این عملیات آغاز خواهد شد.

وی در پایان با اعلام اتمام عملیات تعمیرات اساسی 4 واحد نیروگاهی در سطح استان تصریح کرد: مطابق برنامه ریزی صورت گرفته کلیه واحدهای نیروگاهی استان به یاری خداوند و با تلاش نیروهای مجرب صنعت برق استان هرمزگان جهت گذر از پیک تابستان سال ۱۴۰۰ آماده خواهند بود.​